S príchodom teplejších dní a rozvíjajúcej sa prírody nastáva čas opustiť murované priestory triedy a vymeniť digitálne vyobrazenie sveta cez žiaru projektorov za pohľad na skutočný svet vonku. V máji sa 3 triedy gymnázia zúčastnili dvoch multidisciplinárnych exkurzií, na ktorých sa miešajú prvky učiva geografie, biológie, dejepisu, náboženstva i slovenského jazyka a literatúry.
Dňa 2. mája 2016 absolvovali študenti triedy kvinta a 1.G celodennú exkurziu po rôznych lokalitách Stredného Slovenska, počas ktorej navštívili „Stred Európy“ (ten slovenský samozrejme), všímali si zmeny v prírodnom prostredí činnosťou človeka v kontraste s chráneným územím. Zamýšľali sme sa nad príčinami rozmanitosti a usporiadania flóry, hrozbe inváznych rastlín, ale venovali sme sa aj histórii baníctva na Slovensku, obdobiu SNP, cestovnému ruchu a pútnickemu miestu v Starohorských vrchoch, dopravnej infraštruktúre významných koridorov, vodným zdrojom a ich využitiu. Nezabudli sme ani na legendy o hradoch a básne slovenských spisovateľov z obdobia romantizmu.
Dňa 17. mája 2016 sa žiaci triedy kvarta zúčastnili poldennej exkurzie počas ktorej navštívili Územie európskeho významu Bielické bahná, pamätník SNP na Jankovom vŕšku a Rodný dom Ľ. Štúra a A. Dubčeka v Uhrovci. Mali možnosť vidieť rôzne rastlinné spoločenstvá, vrátane unikátnych a vzácnych druhov rastlín, zamyslieť sa nad hrôzami fašizmu počas 2. svetovej vojny a ťažkému boju partizánov za slobodu. S témou slobody sa stretli aj pri rozprávaní o živote a diele jedného z najvýznamnejších národných buditeľov z čias Rakúsko-Uhorska – Ľudovíta Štúra a taktiež vo filme o A. Dubčekovi a udalostiach roku 1968.
Na oboch exkurziách riešili žiaci v 3-5 členných tímoch tvorivé úlohy, v ktorých pomocou tabletov mali zdokumentovať hlavné témy exkurzie – kresbou, písmom, fotografiou, slovným komentárom alebo videoreportážou. Takýmto spôsobom sa aktívne podieľali na rozširovaní svojho poznania a zdokonaľovaní svojich vyjadrovacích schopností, práci s IT a tímovej spolupráci.
[nggallery id=298]
Mgr. Marek Šimurka