fbpx

Autorka TRIP-u na hodine literatúry

Autorka TRIP-u na hodine literatúry
Žiaci 5.B na našej ZŠ počas online vzdelávania nezaháľali a v prvom polroku sa im podarilo prečítať spoločne knihu, ktorú dostali ako dar od nemenovaných rodičov jedného zo žiakov. Je pekné, že týmto rodičom stále záleží na tom, aby deti spoločne čítali kvalitné knihy.
Vybraný titul českej spisovateľky Zuzany Holasovej TRIP alebo Podivuhodné putovanie púšťou, označovaný literárnou kritikou za „českú Narniu“, deti zaujal, a tak sa už viac ako mesiac spolu so svojou učiteľkou slovenského jazyka a literatúry pokúšali virtuálne spojiť s jeho autorkou.
Keď sa im to konečne v piatok 30. 4. 2021 podarilo, v triede zavládlo nadšenie. Na hodine literatúry teda mohli „mať“ skutočnú autorku diela, ktoré čítali a na ktoré sa, samozrejme, aj pýtali. Prekvapením pre nich bolo, že hoci Zuzana Holasová píše knihy pre deti, je to už staršia pani, ktorá svoje prvé knihy písala ešte na písacom stroji.
Vo svojich odpovediach na zvedavé otázky detí sa priznala, že námety na svoje knihy jej „ako klbko vkladá NIEKTO do dlaní“ a ona potom z neho už len odmotáva niť svojich textov. Deti veľmi povzbudila k čítaniu kníh a aj k vlastnej literárnej tvorbe.
Verím, že toto stretnutie s literárnou autorkou nebolo posledné a že sa s ňou ešte stretneme so záujemcami o čítanie na našom Čitateľskom krúžku.
(Mgr. E. Blašková)