fbpx

Sabbatini: Martina je ešte viac súťaživá ako ja a jej energia ma stále posúvala

Sabbatini: Martina je ešte viac súťaživá ako ja a jej energia ma stále posúvala

Po Letnej olympiáde v Tokiu 2021 by sa snáď nenašiel žiaden slovenský fanúšik, ktorý by nepoznal meno Rory Sabbatini. Juhoafrický golfista s americkým občianstvom s britským a slovenským pasom nám v rozhovore prezradil, ako sa dostal ku golfu, ako hodnotí olympiádu, ale aj oveľa viac.

Ako ste sa dostali ku golfu a aké boli vaše golfové začiatky?

S golfom som začal, keď som mal štyri roky. Keď som bol malý, tak rodičia hrávali golf pravidelne a dovolili mi, aby som ich sledoval a chodil po kurte s nimi.

Koľko ste mali rokov, keď ste odohrali svoj prvý turnaj?

Prvý turnaj som odohral ako osemročný.

Aké boli vaše bezprostredné reakcie po zisku striebornej medaily na Letných olympijských hrách 2020?

Prvé, čo som cítil po zisku medaily bola hrdosť. Bol to neuveriteľný moment, pocit reprezentovať Slovensko a získať striebro bolo neskutočné.

Ako ste to prežívali priamo na ihrisku, keď ste si uvedomili, že zisk medaily sa stal realitou?

Myslím si, že keď sme boli na pätnástej jamke a videli sme, že nikto sa ku mne v rebríčku nepribližuje, tak som si uvedomil, že zisk medaily sa môže sa stať realitou. Keď som dokončil poslednú, tak sme vedeli, že minimálne bronzovú medailu mám istú a bola tam dokonca šanca aj na zlatú, no ale nakoniec som získal striebro, za ktoré som veľmi vďačný.

Bolo výhodou mať na ihrisku pri sebe svoju manželku v úlohe caddyho?

Áno, to, že som mal moju manželku Martinu na ihrisku ako caddyho, tak to bola pre mňa veľká výhoda. Martina je ešte viac súťaživá ako ja a jej energia má stále posúvala k tomu, aby som bol na každej jednej jamke lepší a lepší.

Olympijské hry v Tokiu 2020 boli vaše prvé. Aká bola na nich atmosféra. Na čo nikdy nezabudnete?

Žiaľ kvôli pandémii Covid-19 na športovcoch platili tvrdé opatrenia. Keďže to bola moja prvá olympiáda, tak ju neviem porovnať s inými turnajmi. Kvôli opatreniam sme mohli byť spolu iba tím a nemohli sme sa s nikým stretávať a nemohli sme sledovať ani ostatných športovcoch.

Je o vás známe, že zbierate odznaky od športovcoch z rôznych krajín. Koľko ich máte momentálne doma?

Mal som to šťastie, že odznaky som si mohol vymeniť už so 108 športovcami.

Kto bol váš golfový vzor?

Keď som s golfom začínal, tak mojimi vzormi boli výborní golfisti Seve Balisteros a Bernhard Langer.

Vo svetovom rebríčku sa nachádzate na 218. mieste. Ako hodnotíte vašu momentálnu formu a tohtoročnú sezónu?

Nie som veľmi spokojný s mojou súčasnou formou, ale cítim, že sa stále zlepšujem a ideálna forma prichádza.

Čo by ste odkázali študentom Piaristickej spojenej školy Františka Hanáka v Prievidzi?

Majte rešpekt ku ostatným a buďte ohľaduplní. Všetci máme raz dobré a raz zlé dni. Rešpektujte samých seba, svojich rodičov a rodinu. V neposlednom rade majte radi samých seba, buďte sami sebou a nikdy sa nezdávajte.

 

Juhoafrický golfista a reprezentant Slovenska Rory Mário Trevor Sabbatini sa narodil 2.4.1976 v meste Durban v Juhoafrickej republike. Ako štvorročný sa začal venovať golfu po vzore svojich rodičov. V roku 1999 premiérovo vstúpil do elitnej série PGA Tour a vyhral v nej šesť turnajov. V minulosti jeho kariéra bola neraz v ohrození. Prekonal rakovinu kože, neskôr ho trápili bolesti chrbta a podstúpil operáciu kolena. V roku 2014 sa oženil so svojou súčasnou manželkou Martinou. Nielen kvôli svojej manželke v roku 2018 prijal slovenské občianstvo, len ako tretí športovec v histórii Slovenska. Vôbec ako prvý slovenský golfista sa kvalifikoval na olympijské hry a získal striebornú medailu.

(text: Mário Orság)