fbpx

Peter Bárdy: Heger sa nedokázal vymaniť z tieňa Igora Matoviča

Peter Bárdy: Heger sa nedokázal vymaniť z tieňa Igora Matoviča

Parlamentná vláda je v súčasnosti na Slovensku minulosťou. Bývalý dočasne poverený premiér Eduard Heger abdikoval a prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala vôbec po prvýkrát v ére samostatnosti Slovenska úradnícku vládu, ktorá má na Slovensku vládnuť do predčasných volieb, ktoré sa budú konať v septembri. Nielen o smerovaní Slovenska so šéfredaktorom Aktualít – Petrom Bárdym!

Pán Bárdy, pred pár dňami bola vymenovaná úradnícka vláda. Čo to znamená pre Slovensko?

Dá sa na to pozerať z viacerých uhlov pohľadu. Tým prvým je, že parlamentné strany neboli schopné postaviť vládu, ktorá by mala dôveru parlamentu. Iný, že je to vláda zložená z odborníkov, ktorá sa namiesto politických vojen môže venovať riadeniu štátu.

Prečo padla vláda až 7.5. 2022 a nie skôr?

Prezidentka evidentne nechcela eskalovať situáciu a verila, že vláda Eduarda Hegera bude schopná dovládnuť až do predčasných volieb. Bol to omyl. 

Čo všetko viedlo ku rozpadu štvorkoalície, respektíve trojkoalície a ku konečnému rozpadu vlády?

V prvom rade to bola neschopnosť jednotlivých aktérov spolupracovať. Voliči v roku 2020 uverili populistom, že dokážu vládnuť. Igor Matovič však už desať rokov dovtedy ukazoval, že je sólový hráč, ktorý nepotrebuje politických partnerov a ani členov strany. Jeho osobnostné, manažérske a politické nedostatky sa prejavili už pred vymenovaním jeho vlády a prvé konflikty s Richardom Sulíkom prišli po pár týždňoch. Koaličná strany musia spolupracovať. Tieto súperili a to muselo viesť k predčasným voľbám.  


Eduard Heger bol vo svojej funkcii vyše štrnásť mesiacov. Počas svojho vládnutia konal viackrát, tak, že si zvolil skôr pštrosiu cestu. Nebolo to inak ani v prípade, keď na svet vyšla informácia, že firma bývalého ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana dostala štátnu dotáciu vo výške takmer jeden a pol milióna eur. Prečo tak premiér počas svojho funkčného obdobia konal?

Pretože je taký. Bol vlastne párovým terapeutom Igora Matoviča a Richarda Sulíka. Nepomohol im, neurobil si poriadok vo vlastnej vláde a tak je spoluzodpovedný za jej pád. Nedokázal sa vymaniť z tieňa Igora Matoviča.


Peter Pellegrini a strana HLAS hlásali pred tým, ako Eduard Heger podal demisiu, že podporia úradnícku vládu, ale 8.5.2023 povedali, že nebudú hlasovať za dôveru úradníckej vláde. Prečo otočili svoj názor o 180
° ?

Hlas je podobne ako Smer stranou prieskumov verejnej mienky. Som si takmer istý, že si dali urobiť prieskum a zistili, že ich voliči nechcú, aby túto vládu podporili. Tak ju nepodporili. Okrem toho, ak by ju podporili, tak by boli zodpovední za jej výsledky, čo nie je úplne jednoduché na komunikáciu verejnosti. 

Ako z momentálnej situácie môžu vyťažiť politické strany typu SMER-SD, Hlas?

Hlas z toho nemá ako vyťažiť. Naopak Fico môže. Nemá to však súvis s úradníckou vládou, ale s politickou výprazdnenosťou jeho politických konkurentov a obrovskou nedôverou verejnosti v štát a jeho inštitúcie. Robert Fico je hovorcom dezinformačnej scény a darí sa mu z toho politicky ťažiť.

Ktoré strany môžu byť úspešnejšie v budúcich predčasných voľbách? Konzervatívnejšie ako SMER-SD, Hlas, Republika alebo liberálnejšie ako Progresívne Slovensko, OĽANO, Sme Rodina?

Zdá sa, že ak sa niečo mimoriadne nestane, víťazom by mal byť Smer. Ale výsledky volieb na Slovensku zvykne rozhodnúť posledné silná emócia pred voľbami. Takže, namiesto tipovania by som počkal až na september. 

Čo by znamenalo pre Slovensko, ak by sa k moci dostal opäť Róbert Fico?

To je čistá špekulácia, pretože nevieme, s kým by bol vo vláde a čo by mu koaliční partneri dovolili. Zrejme by sa však snažil zastaviť vojenskú pomoc Ukrajine, výrazne horšiu pozíciu by mali médiá a mimovládne organizácie, do problémov by sa dostali ľudské práva a slobody. 

Čo znamená momentálna politická situácia pre pani prezidentku Zuzanu Čaputovú? Môže jej to uškodiť v budúcich prezidentských voľbách, ak by sa rozhodla opäť kandidovať?

Akákoľvek chyba úradníckej vlády bude prezentovaná ako jej chyba, lebo fakticky ju zostavila ona. 

Ako hodnotíte a čo hovoríte na rozhodnutie súdu o odsúdení Aleny Zsusovej a na zbavenie obvinenia Mariána Kočnera z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka?

Neskrývam prekvapenie. Ale počkám na písomné zdôvodnenie rozsudku. Dlhodobo však tvrdím, že na Slovensku nie je nikto s väčšou motiváciou dať zavraždiť Jana, ako mal Marián Kočner. Súd uznal vinnou Alenu Zsuzsovú, ale tá na objednávku vrážd Jana a prokurátorov nemala dôvod ani peniaze. Tie musela mať od Kočnera a pochybujem, že Kočner nevedel, čo s nimi ide Zsuzsová robiť. Ale to je len moja špekulácia. 

(Autor: Mário Orság, goto: Archív Peter Bárdy)