fbpx

Zo zákulisia tvorby videa z plenárky

Zo zákulisia tvorby videa z plenárky

Mnohí z vás ste videli video (alebo jeho časť) z plenárnej schôdze. To, že plenárka nebude v klasickom režime (všetci rodičia a učitelia v jednej miestnosti) bolo známe pomerne skoro. Mali sme teda čas premyslieť, ako to urobiť inak. Inovatívne? Jednoduchšie? Znovu naživo ako deň otvorených dverí ? Och, to boli vtedy nervy…

Nakoniec sme sa rozhodli nahrať to vopred a zverejniť na školskom YouTube v stredu 22.9. o 17.00. Vlastne ani neviem ako sa stalo to, že ja som ten, kto to má nahrať, postrihať a zverejniť. Väčšinou sa venujem len tej poslednej časti – zverejneniu. Inak povedané, strihal som video asi tretíkrát v živote. Som si istý, že máme v škole väčších profíkov na tieto veci (toto nie je falošná skromnosť, ale fakt).

Chystať som sa začal radšej 2 dni vopred (statív, nabiť školský foťák, pripraviť pozadie, uvoľniť miesto na pamäťovej karte, nainštalovať potrebný software, otestovať zvuk,…). V deň D sme sa mali stretnúť 14.00 v riaditeľni (pán riaditeľ, pani zástupkyňa a zástupca rodičov). Namontovali sme pozadie spolu s pánom riaditeľom (použil aj lepiacu pásku 🙂 ), statív a foťák som mal už predpripravený. Nebudem ten proces naťahovať, čísla hovoria za všetko: 15min video sme točili takmer 90 min, vzniklo pri tom 26 videosúborov. Ak poznáte tie „vydarené“ zábery, ktoré zvyknú bežať po titulkoch, tak tých sme mali zhruba rovnako ako aj použiteľného materiálu. Ďalšiu viac ako hodinu zabralo strihanie, pridanie prechodov, tituliek a exportovanie z šikovného programu, ktorý je súčasťou WIN 10 s názvom Editor videa (voľakedajší Movie Maker). Poslednou časťou bol upload na YouTube (tuším 16:57 sa to dokončilo, to už som mal čokoládu od kolegyne Aničky dávno zjedenú), poslanie hromadnej správy cez EduPage, článok na školský web a príspevok na FB.

Keby toto bola bájka, tak teraz by tu bolo niečo v zmysle: Kým niečo nerobíš ty sám, tak nemusíš mať úplne presnú predstavu o tom, čo to obnáša.

Na celý proces sa snažím pozerať z pohľadu cieľovky – rodiča. Dúfam, že aspoň niektorí vnímajú a ocenia, že sme týmto znížili riziko nakazenia, že namiesto hodinky v kostole stačí 15min z pohodlia domova. Video má za prvé 4 hodiny takmer 400 pozretí – ďakujeme.

Zajtra ešte vrátiť statív a upratať pozadie z riaditeľne. Každopádne, celý proces ma bavil, aj som sa pri tom naučil nové veci, aj to bola zaujímavá skúsenosť. A presne toto ti ponúka Piaristická spojená škola – máš možnosti, máš šancu zapojiť sa, byť aktívny, objaviť svoje talenty, zažiť pocit úspechu v spoločenstve dobrých ľudí. Lebo sme #SkolaZivota, #SkolaVztahov a #ZboznaSkola. Študuj s otvorenými očami a chop sa svojej šance, vykroč!

(text: Mgr. Vladimír Ondrejka)