fbpx

Na zamyslenie

I v lese na jeseň dozrieva ovocie – také lesné. Napr. arónia čierna, jarabina vtáčia, baza čierna, drieň obyčajný, šípová ruža a pod. Obsahujú vysoké množstvo výživných, liečivých a ochranných látok. Sú odolné voči škodlivým látkam v prostredí a v neposlednom rade sú neodmysliteľnou ozdobou jesene.

Napr. arónia čierna sa dnes pestuje už aj v záhradách. Drobné čierne plody začínajú dozrievať už v polovici septembra. Plody sú veľmi odolné voči chorobám, najmä plesniam a bakteriálnej hnilobe. Plody arónie obsahujú vitamín C, P, PP, B2, B9, bioflavonoidy, karotény, rutín, pektín, triesloviny, majú vysoký obsah železa, stopových prvkov, jódu.

Môžu ho konzumovať diabetici. Plody arónie sa využívajú pri liečení vysokého krvného tlaku, pri poruchách štítnej žľazy, zlepšujú pružnosť a pevnosť cievnych stien, majú protisklerotický účinok. Ich silný detoxikačný účinok sa prejavuje tým, že podporujú vylučovanie žlče, škodlivých solí z organizmu, posilňujú činnosť obličiek a pečene. Majú pozitívny vplyv aj na mozgovú činnosť a imunitný systém.

Vedeli ste, že u bazy čiernej využívame okrem kvetov aj plody? Tie však treba pred použitím mierne prevariť. Majú protizápalový účinok, pôsobia ako mierne preháňadlo, znižujú krvný tlak, zmierňujú migrénu, pôsobia proti voľným radikálom.

Recept na sirup: 1 liter bazovej šťavy zmiešame s 1 litrom vody a jemne prevaríme. Do vlažného nápoja vmiešame 1 kg medu. Po vychladnutí nalejeme do tmavých fliaš. Užívame denne 1 polievkovú lyžicu do 2 dcl vody alebo čaju.