fbpx

1.H: ,,Aj keď sme len prváci, zážitkov máme za jeden rok neskutočne veľa!“

1.H: ,,Aj keď sme len prváci, zážitkov máme za jeden rok neskutočne veľa!“

Jún, mesiac, v ktorom sa končí školský rok, postupne sa uzatvárajú známky a triedy sa postupne vyberajú na koncoročné výlety. Niekto navštívi zaujímavé mesto alebo miesto, niekto sa vyberie na výlet do prírody či za zábavou.

V dňoch 7.6.-8.6.2022 sa žiaci z 1.H zúčastnili svojho koncoročného výletu. Rozhodli sa spojiť novodobú históriu so zábavou. Napriek dlhej a únavnej ceste v autobuse panovala dobrá a veselá nálada. Počas utorka 7.6. navštívili najväčší koncentračno-vyhladzovací tábor na svete počas druhej svetovej vojny Auschwitz-Birkenau v poľskom meste Osvienčim. Ich prvou destináciou bol tábor Birkenau, kde mohli vidieť tehlové baraky, v ktorých zajatí väzni bývali, baraky s latrínami, miesta, kde väzni boli triedení, ale aj trosky krematória, ktoré bolo zničené príslušníkmi SS, aby zahladili stopy. Po prehliadke Birkenau sa účastníci výletu presunuli autobusom do Auschwitzu. Po vstupnej prehliadke navštívili postupne jednotlivé baraky, v ktorých sú náučné tabule písané v poľštine, angličtine a v hebrejčine. Jeden z barakov bol venovaný aj väzňom zo Slovenska, ďalší väzňom z Poľska alebo Holandska, ale aj baraky, v ktorých sú vystavené vlasy, kufre, topánky, okuliare alebo oblečenie väzňov, ktorí boli práve tu počas druhej svetovej vojny uväznení. Okrem barakov žiaci a pedagogický dozor navštívili aj ,,Stenu smrti“, krematórium, väznicu, nemocnicu či popravisko alebo plynovú komoru. Keďže predpoveď počasia sa čiastočne potvrdila, svoj pobyt v tábore museli ukončiť o pol hodiny skôr a presunuli sa na ubytovanie , z ktorého, keď prestalo pršať, sa išli navečerať do jednej celosvetovej známej reštaurácie. Cestou naspäť sa zastavili v nádhernom parku.

Na druhý deň ranný budíček bol v čase, v ktorom už väčšina žiakov je na ceste do školy, tak výletníci boli radi, že si môžu počas pracovného týždňa pospať dlhšie ako normálne. Na druhý deň výletu bol na programe najväčší zábavný park v Strednej Európe – Energylandia. Ako sa hovorí, že počasiu sa nedá rozkázať, tak to sa aj potvrdilo. V Osvienčime a jeho okolí lialo ako z krhly, a keďže v takomto počasí by asi nebol dobrý nápad byť na kolotočoch a vo vodnom svete, pani učiteľky Hypiusová a Žišková začali konať a zisťovať, aká by mohla byť ideálna náhrada za zábavný park, a aj to zistili. Po porade so žiakmi sa rozhodli, že navštívia najväčšiu jumparenu v Sliezsku, v neďalekých Katoviciach, do ktorej museli z autobusovej stanice prejsť pešo, keďže autobus sa nezmestil pod most a zasekol by sa. Po hodine skákania, naháňania sa či hraniach rôznych hier na trampolínach, všetkým vyhladlo. Všetci išli do neďalekého nákupného centra, kde mali voľný rozchod. Výletníci sa mohli rozhodnúť, či budú ešte chcieť ísť do jumpareny alebo ostať ešte v nákupnom centre. Tí, ktorí sa rozhodli, že chcú si ešte zaskákať, vytvorili si prekážkovú dráhu, ktorú museli preskočiť alebo súťažili, kto vyššie alebo ďalej doskočí. V jumparene bol aj profesionálny tréner, ktorý účastníkov výletu učil ako skákať front-flipy i back-flipy. Po vyskákaní boli všetci unavení a na ceste domov si aj väčšina zdriemla, aby si oddýchli alebo aby im ubehla cesta rýchlejšie.

Všetci, ktorí boli na tomto výlete sa zhodli, že tento trip bol aj napriek zlému počasiu neskutočne parádny, plný zábavy, smiechu, zážitkov a jednoznačne upevnil kolektív!

(text: Mário Orság (sexta), foto: Mgr. Kristína Hypiusová)