fbpx

S Erasmom v Írsku

S Erasmom v Írsku

Mgr. Zuzana Korineková

Kurz: 21st Century Teaching: Competence- Based Education, Soft Skills and Creativity 

Dátum : 18.7.-29.7.2022

Miesto : Dublin – Írsko

Prázdninovať sa dá aj na kurze Erasmus+. Kde? V Europass Teacher Academy v Dubline. Čo všetko taký kurz prinesie?

Množstvo inšpirácie, zdrojov, zručností a aktivít: teším sa, keď ich zužitkujem na vyučovacích hodinách.

Stretnutie s literatúrou: všade sa dali nájsť stopy velikánov ako Oscar Wilde a James Joyce, no najviac ma uchvátila starobylá kniha Book of Kells z 8. storočia starostlivo uchovaná v čarokrásnej knižnici Trinity College. Stal sa zo mňa „Dubliner“.

Spoznanie mesta: za 2 týždne som spoznala zákutia historického centra, významné pamiatky (Dublin Castle, St Patrick’s cathedral, Christchurch, Ha’penny Bridge) aj ulice, kde je vždy, čo vidieť a počuť (Temple Bar, Grafton Street, O’Connel Street).

Výlety do okolia: veľmi som sa tešila na Moherské útesy (prírodná pamiatka UNESCO), ale počasie prinieslo hmlu, a tak som sa musela uspokojiť s menšími „cliff walk“ medzi mestečkami Greystones a Bray ako aj a na polostrove Howth.

Staré aj nové priateľstvá: stretla som kolegyňu z piaristickej školy v Keckeméte, s ktorou sme robili prvý Comenius v rokoch 2013-2015 a spoznala nové, úžasné učiteľky z Lotyšska, Španielska, Poľska, Talianska, Chorvátska, Nemecka, Maďarska, Slovinska aj francúzskeho ostrova Réunion.

Kultúrny zážitok: Íri ma potešili svojou ochotou, srdečnosťou a silným proeurópskym postojom. Z írčiny som pochytila len základné pozdravy, ale angličtinou už hovorí veľká väčšina obyvateľov, takže dohovoriť sa nebol žiaden problém.

Čo dodať na záver? Už teraz sa teším na nové projekty a nové výzvy.

(text a foto: Mgr. Zuzana Korineková)