fbpx

Do Normandie

Do Normandie

Na konci minulého školského roka sme my, siedmi francúzštinári z oktávy a 4G, dostali ponuku, ktorá sa len tak neodmieta – stráviť 5 dní vo francúzskej Normandii! Bez váhania sme kúpili letenky a s malou dušičkou verili, že od 26.9. do 30.9. nebudú žiadne obmedzenia a poletíme na náš vysnívaný pobyt. Keď sme v pondelok o 4:30 sedeli vo vlaku, stále nám nedochádzalo, že o pár hodín budeme dýchať čerstvý francúzsky vzduch. Naším domovom na najbližšie dni sa stalo malé mestečko Val-de-Reuil a partnerská škola CFAie.

Nasledovali dni plné smiechu, výborného jedla, bojovania s francúzštinou, no aj zlepšovania sa v nej. Pre nás, 7 statočných piaristov, bolo príjemnou zmenou stráviť pár dní so študentmi tejto školy, konkrétne s budúcimi kvetinárkami, cukrármi, predavačmi, mechanikmi či kaderníčkami. Nazbierali sme veľa užitočných rád a našli si zopár priateľov. Myslím, že jedným z najlepších momentov celého pobytu bolo spoločné pečenie pravých francúzskych „croissants“. Síce sme ich zjedli viac než dosť a najbližšie dni sme ich nemohli ani cítiť, stálo to za to.

Dni v škole striedali tie, kedy sme objavovali krásy Normandie. Preskúmali sme nádherný Rouen, videli najvyššiu katedrálu vo Francúzsku, múzeum Jany z Arku, očarujúce mestečko Louviers a tiež dedinku Lyons-la-Forêt, označenú za najkrajšiu v celom Francúzsku, čo môžeme potvrdiť :). Mali sme šťastie, že aj keď je Normandia známa svojím dažďom, spŕchlo nám len trošku a väčšinu času nás sprevádzalo slniečko. Na týchto pár dní každý z nás spomína len v tom najlepšom, a preto „un grand MERCI“ za vrúcne privítanie škole CFAie a v neposlednom rade našej pani učiteľke Zuzke Korinekovej, bez ktorej by to jednoducho nebolo ono :). À bientôt, France!

(text: Zuzana Cagáňová, oktáva)