fbpx

Dvojtýždňové dobrodružstvo v Nemecku

Dvojtýždňové dobrodružstvo v Nemecku

Dňa 5. marca som opustila triedu 3.G a počas dvoch týždňov som sa stala nemeckou študentkou v Aartalschule v mestečku Aabergen. Svoju sedem hodinovú cestu som začala vo Viedni, odkiaľ som cestovala vlakom až do mesta Wiesbaden, kde ma už očakávala moja hosťujúca rodina. Už od prvého momentu som vycítila, že je to veľmi milá rodinka, ktorá sa o mňa dobre postará. A bolo to skutočne tak. Moju hosťujúcu rodinu tvorili mamina Kathrin, ocino Thorsten, ich synovia Finn a Ole a samozrejme psík Odosh. V rodine som prežívala najkrajšie chvíle. Boli veľmi priateľskí, dobrosrdeční a zábavní. Okrem výborneho jedla mi vždy mimo školy vytvorili pekný program, čiže som sa naozaj nikdy nenudila! Navštívili sme mestá Limburg, Rüdesheim, Idstein, hrali sme bowling, boli sme sa najesť v talianskej reštaurácii s najkrajším výhľadom a dokonca som zažila aj nemeckú stredoškolskú párty. S rodinou som komunikovala mixom nemčiny a angličtiny, čo mi dalo poriadne zabrať!

Hlavným bodom programu bol však pobyt na vyučovaní v Aartalschule, kde som navštevovala 10. triedu spolu s mojím výmenným partnerom Finnom. Škola bola veľmi moderná, každá učebňa bola vybavená najnovšími interaktívnymi tabuľami, žiaci na vyučovaní využívali svoje tablety a v obrovskej telocvični sa dali hrať takmer všetky možné športy. Počas môjho pobytu som sa zúčastnila všetkých vyučovacích hodín, vrátane nemčiny, latinčiny či dokonca hodiny politiky. Zaujímavosťou v tejto škole bol pre mňa úplný zákaz používania mobilných telefónov, ktorý žiaci naozaj dodržiavali. Na hodinách žiaci veľa pracovali v skupinách a takmer vôbec si nepísali poznámky, čo sa mi veľmi páčilo. Bolo pre mňa síce náročné komunikovať stále v nemčine, no vždy sme sa nejako dorozumeli. Nemci boli veľmi milí a ochotní pomôcť mi.

Vďaka tomuto projektu som si zlepšila svoje jazykové schopnosti, spoznala som novú krajinu, objavila nemecké zvyky, tradície a najmä som si vytvorila kamarátstva na celý život. Týmto by som chcela povzbudiť všetkých študentov, ak sa im naskytne príležitosť, aby sa zapojili do programu Erasmus +, pretože je to skúsenosť na celý život. Ešte by som sa chcela poďakovať pani učiteľke Tragorovej za to, že mi prejavila dôveru a poskytla túto skvelú možnosť rozhliadnuť sa po svete.

(Olívia Lörincziová 3.G)