fbpx

Svätý Mikuláš 2023

Svätý Mikuláš 2023

S prvým  tohtoročným snehom  prišiel aj najkrajší čas, čas vianočný. Naše domácnosti pomaly začínajú rozvoniavať čerstvo napečenými medovníčkami, ktoré počas mamkinej nepozornosti deti vyjedajú z pekáča a čo im už čas nedovolí, postrkajú si do vrecka. V obývačkách sa zasa začína každoročný  ockov boj s vianočnými svetielkami, keď sa zdá, že buď nám v obchode predali chybné svetielka, chybný  stromček, alebo je  chybný opravár :). Až keď sa po pár pokusoch celý rozžiari, Vianoce sú  zachránené!  Deti v tomto čase netrpezlivo očakávajú príchod Ježiška a Mikuláša, ktorí za pomoci  tajomného vianočného kúzla, vyčarujú na ich detských tváričkách radosť z vytúžených darčekov.

Hovorí sa, že najskôr prichádza Mikuláš, aby sa presvedčil, či chlapci a dievčatá skutočne poslúchajú svojich rodičov. Ježiško sa potom môže ľahšie rozhodnúť, či si deti naozaj zaslúžia nájsť pod vianočným stromčekom darčeky.

Tohto roku veru tomu nebolo inak! Dokonca za nami prišiel Ježiškov vyslanec – prieskumník –  až do školy!  V stredu 6. 12.  sa v  každej triede ozvalo zaklopanie, pri ktorom všetky deti napäto zadržali dych z očakávania. Do dverí vstúpil statný muž v červenom rúchu, s bielou bradou a tým najprívetivejším úsmevom, aký si len človek dokáže predstaviť! Na chrbte si niesol obrovské vrece, z ktorého neubúdalo ani po rozdaní toľkých darov. Za pomoci nádherných anjelov deťom porozdával sladké pochúťky. Dvaja nezbední čerti si niektorých neposlušníkov aj sadzami označili ako prísľub, že sa po nich môžu vrátiť, ak sa nepolepšia a rodičov a učiteľov poslúchať nezačnú. Keď v Mikulášovom vrecku neostal už ani jediný darček, nikto vskutku veru nevie ako, tichučko a nikým nepozorovane vytratil sa  komínom von, sadol si do svojho koča so záprahom ôsmich sobov a možno vďaka kúzlu, možno nie, odletel do krajiny, v ktorej sa dejú tie najčarovnejšie kúzla …

(text: Simona Lomnická, 1.G)