fbpx

Schule auf Deutsch – škola po nemecky

Schule auf Deutsch – škola po nemecky

12. 5. – 25.5. 2024

Počas svojej návštevy v Nemecku som býval so super rodinou v dedinke Kettenbach v oblasti menom Aarbergen. Svoje dva týždne som strávil v údolí medzi horami.

Po mojom pricestovaní vlakom do mesta Mainz (približne hodinu od dedinky Kettenbach), bola rodina ochotná prísť ma vyzdvihnúť na stanicu.

Prvé dni ma Jakob, chalan, v rodine ktorého som býval, zoznámil so svojimi najbližšími, kamarátmi a okolím. Na bicykli sme sa zoznamovali s rozsiahlym územím a nemohol som si nevšimnúť prekrásnu prírodu v tejto hornatej oblasti.

Ďalšie dni som už navštevoval školu a absolvoval som hodiny podľa Jakobovho rozvrhu. Učitelia boli milí a prijali ma medzi seba spolu aj s Jakobovými spolužiakmi. Spolupracoval som s nimi na hodine a bol som zapájaný do zaujímavých aktivít.

Školský systém v Nemecku je veľmi podobný slovenskému. Musím ešte doplniť, že som celý čas komunikoval po nemecky, pretože to je môj druhý rodný jazyk, takže som nemal komunikačné problémy a vedel som sa do všetkého stopercentne zapojiť. Získal som tam takýmto spôsobom veľa zručností a nových kamarátov.

Počas niekoľkých dní sme robili pomimo školy veľa rôznych aktivít. Viackrát sme navštívili mesto Wiesbaden, viackrát sme tradične obedovali u Jakobovej babky, mal som možnosť ochutnať zopár nemeckých špecialít, zašportovali sme si a zabávali sme sa s jeho kamarátmi. Jakobova rodina bola po celé dva týždne starostlivá a veľmi si ma obľúbila, takisto aj ja ich.

Určite sme sa nevideli naposledy. Odnášam si veľa skúseností a som rád, že som mal takúto možnosť. Určite by som išiel na podobný pobyt ešte raz a vrelo odporúčam skúsenosť pobytu v zahraničí každému študentovi.

(Martin Tirtey 2. G)